Enerji Kimlik Belgesi Nedir?

Enerji Verimliliği Kanunu’na bağlı olarak çıkarılan, enerjinin etkin bir şekilde kullanılmasına teşvik eden belgeye Enerji Kimlik Belgesi (EKB) denir. Binanın enerji tüketim sınıflandırması, yalıtım özellikleri, sera gazı salınımı ve ısıtma-soğutma sistemlerinin verimliliği gibi kriterler binanın rapor edilmesi ve bu belgeye sahip olunması konusunda son derece önemlidir. EKB’nin niteliğini daha net anlayabilmek için evimizde kullandığımız beyaz eşyaların enerji sınıflandırmasını düşünebiliriz. C Sınıfı, B Sınıfı, A Sınıfı, A+ Sınıfı gibi enerji tüketim değeri ile ilgili sınıflandırmalar, binaların enerji kimliğinde de mevcuttur. Binalarda en düşük enerji verimliliği G sınıfı iken A sınıfına doğru verimlilik artar. Eğer binanız A sınıfı EKB’ye sahipse verimliliği maksimumdur diyebiliriz.

Zorunluluğunun yanında yeni nesillere temiz bir dünya bırakabilmek için önemli bir belge olan EKB, ülkemizin tüm illerinde danışmanlık firmalarının üzerinde çalıştığı bir konudur. Eskişehir EKB almak için bu firmalarla iletişime geçebilirsiniz.

Enerji Kimlik Belgesi Nasıl Alınır?

Bayındırlık ve İskan Bakanlığı’nca yetkilendirilmiş Enerji Verimliliği Danışmanlık Şirketleri aracılığı ile bu belge alınmaktadır. Danışmanlık şirketleri binanın incelenmesi aşamasında yapım yılı, binanın yönü, hangi konumda olduğu, genel bilgileri, yalıtım durumu, döşeme ve pencere alanları, dış cephe mantolama, çatı, sıcak su ve ısıtma sistemleri gibi teknik bilgileri toplar. Bu belgeler ışığında EKB danışman şirketleri Enerji Kimlik Belgesi’nin alınması ile ilgili çalışmaları başlatır.

Binanın tamamı için hazırlanan bir belge olan EKB, bina sahibi, yönetim kurulu, yönetici veya yöneticilerine bir nüsha olarak verilir. Bu şekilde şeffaf bir çalışma koşulu sağlanmış olur. 10 yıl geçerlilik süresine sahip olan bu belgenin, ihtiyaç halinde 1 yıl içerisinde değişmesi gerekir. Bu hususu göz önünde bulundurarak, binalardaki değişikliklerin Enerji Kimlik Belgesi alınmadan önce gerçekleştirilmesi yararlı olacaktır.

Binaların veya bölümlerinin kiralanması, satılması veya resmi bir işleme tabi tutulması için EKB’nin alınmış olması gerekmektedir. Eskişehir Enerji Kimlik Belgesi firmaları bünyesinde barındırdığı mühendisler ve uzman elemanları ile verimlilik esasına uygun olarak vatandaşlara hizmet vermektedir.

 

Daha Detaylı Bilgi İçin Uzman Makina Mühendisimiz İle Görüşebilir.

Aşağıda bulunan bilgilendirme linklerinden bilgi sahibi olabilirsiniz.

Enerji Kimlik Belgesi için son Gün Ne Zaman?

Enerji Kimlik Belgesi ve Enerji Verimliliği Kanunu?

Enerji Kimlik Belgesi Kimler Düzenleyebilir?

Enerji Kimlik Belgesi Sorgulama

Enerji Kimlik Belgesi Eskişehir İçin Bizi Ziyaret Edebilirsiniz

Mak. Müh. Yasin BATUR 537 222 1 333

No votes yet.
Please wait...

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir