Enerji Kimlik Belgesi Nedir Ve Enerji Kimlik Belgesi Zorunlu mu Sorusu

Ülkemizde inşaat sektörü her geçen gün gelişmektedir. Bu gelişimin altında yatan temel amaç daha sağlam binalar yapmak ve bina yapılırken çevreye mümkün olduğu kadarı ile daha az zarar verebilmek. Teknolojinin de gelişmesi ile birlikte bu ölçümlerinde gerçekleştirilebilme olasılığı büyük oranda bir artış göstermiştir. Günümüzde inşa işlemi tamamlanan binaların enerji ölçümleri başarılı ve doğru bir şekilde gerçekleştirilebilmektedir. Enerji ölçümleri kapsamında binaların ısıtılması gibi genel işlevleri için kullanılan enerji miktarı, doğaya salınan zararlı sera gazı maddesinin miktarı ve kullanılan yakıt miktarının ölçümü gerçekleştirilmektedir. Böylelikle bir nevi evinizin doğaya verdiği zarar ölçülmeye çalışılmakta, eksik olan işlemlerin tamamlanması sağlanmaktadır. Doğayı korumak özellikle bina inşa ederken dikkat edilmesi gereken oldukça elzem konulardan bir tanesi olduğu için, ülkemizde 2011 yılının başında yapılan düzenleme ile yeni yapılan inşaatların enerji kimlik belgesi ya da diğer ismi ile EKB alması zorunlu hale getirilmiştir. EKB ise binaların inşaat işlemi tamamlandıktan sonra binaya ruhsat verilme esnasında bina sahibi tarafından istenilmektedir. Daha eski bir tarihte inşaatı bitmiş olan binalar için ise getirilen düzenlemeye göre Mayıs 2017 tarihine kadar binaların enerji kimlik belgelerini alma zorunluluğu getirilmiştir.

Enerji Kimlik Belgesi Almak Zorunda Olmayan Binalar

Enerji kimlik belgesi günümüzde birçok binanın alması gereken elzem bir belgedir. Ancak kimi binalar bu belgeyi alma zorunluluğuna sahip değildir. Sanayi alanında çalışma gerçekleşmekte olan fabrikalar bu belgeyi alma zorunluluğu bulunmayan yapı türlerinin başında gelmektedir. Aynı şekilde kullanım süresi 2 yıldan az bir süre olarak belirlenmiş, bu zaman diliminden sonra ise yıkılacak olan binalar da enerji kimlik belgesi bulundurma zorunluluğu aranmayan yapı türleridir. Son olarak ta binanın kapladığı toplam alan 50 metre karenin altında olan binalar için bu belge aranmamaktadır.

Hangi Aşamada Enerji Kimlik Belgesi Almak Gerekmektedir

Enerji kimlik belgesi binanın inşa işlemleri proje aşamasından başlayıp, sonlandıktan sonra belediyeden iskan alınıncaya kadar olan süreç içerisinde herhangi bir tarihte alınabilmektedir. Belediyeler iskan vermek için bu belgeyi isteyecektir.

 

Enerji Kimlik Belgesi Ücretleri ?

Enerji Kimlik Belgesi Nedir?

Enerji Kimlik Belgesi Eskişehir İçin Bizi Ziyaret Edebilirsiniz

Mak. Müh. Yasin BATUR 537 222 1 333

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.