Enerji Kimlik Belgesi EKB

5627 Sayılı Enerji Verimliliği Kanunu ve aynı kanun ile ilişkili olarak çıkartılan Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliğine göre binalarda enerji sarfiyatının etkin ve verimli kullanılmasını, yanlış enerji kullanımının engellenmesini ve çevrenin korunmasını sağlamak amacıyla asgari olarak binanın enerji gereksinimi ve enerji tüketim sınıflandırması, sera gazı salımı standardı, yalıtım özellikleri ve ısıtma veya da soğutma sistemlerinin verimi ile alakalı verileri belirli enerji sınıfına sokarak (A-B-C-D-E Sınıfı gibi) isimlendiren belgedir.

 

(Binalarda Isı Kayı Yüzdeleri)

(Binalarda Isı Kayı Yüzdeleri)

EKB Enerji Sınıfları Nelerdir?

Örneklendirmek ve daha anlaşılabilir şekilde ifade edersek; bulaşık makinası,mikrodalga fırın gibi Elektronik cihazlardaki ya da Buzdolabındaki enerji performans sınıflandırmaları tıpkı bu cihazlar gibi yapılardada geçerlidir. Bu enerji performansı sınıflandırması A sınıfından G sınıfına kadar yapılmıştır. A sınıfı enerjiyi en verimli kullanan yapıyı belirtirken belirtirken, G sınıfı ise en düşük verimli seviyeyi akabinde en çok enerji kaybı olan yapıyı belirtmektedir. Binalarda bu sınıflandırmayı gösteren Çevre Ve Şehiricilik Bakanlığı onaylı Belgeye Enerji Kimlik Belgesi ya da kısaltılarak EKB diye adlandırılmaktadır.

Binalar Hangi Enerji Sınıfında Olmalı?

Yeni yapılarda ya da yapılmakta olan binaların enerji kimlik belgesi katagorisi en düşük C katagorisinde olacak şekilde tasarlanmalı ve inşaa edilmelidir. C katagorisinden daha düşük civarda çıkan yeni yapılacak ya da yapılmakta olan binalar kanunen Oturma izni alamamaktadır.

Mevcut yapılarda ise enerji kimlik belgesi asgari sınıflandırma standardı şartı yoktur. Mevcut binalar kullanılmakta olan ısı yalıtımı, pencerelerin ısı yalıtımı(Low-e Kaplı), ısıtma-soğutma ekipmanları verimi, aydınlatma için kullanılan ekipmanlar ve Elektrikli çalışan cihazların verimliliği gibi parametrelerine bağlı olarak A katagorisinden G katagorisina kadar her sınıf Enerji Kimlik Belgesi alabilmektedir.

Daha Detaylı Bilgi İçin Uzman Makina Mühendisimiz İle Görüşebilir.

Aşağıda bulunan bilgilendirme linklerinden bilgi sahibi olabilirsiniz.

Enerji Kimlik Belgesi için son Gün Ne Zaman?

Enerji Kimlik Belgesi EKB Nedir?

Enerji Kimlik Belgesi Kimler Düzenleyebilir?

Enerji Kimlik Belgesi Sorgulama

Enerji Kimlik Belgesi Eskişehir İçin Bizi Ziyaret Edebilirsiniz

Mak. Müh. Yasin BATUR 537 222 1 333

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.