Bina Enerji Kimlik Belgem Kayıtlı mı Nasıl Öğrenirim?

2011 yılından sonra 2017 yılı içerisine kadar bina enerji kimlik belgesi alması yapı ruhsatı alabilmesi için gerekli görülmüş olan bina sahiplerinin binalarının enerji kimlik belgelerine sahip olduğundan emin olmaları gerekebiliyor. Bu tür durumlarda enerji kimlik belgelerinin alınmasını, kontrol edilmesini ve kaydedilmesini sağlayan bu alan üzerinde sorumlu Çevre ve Şehircilik Bakanlığı üzerinden bilgi almak mümkün olmaktadır. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından onaylanmış ve kayıtlara geçilmiş olan her türlü belgenin sorgulamalar yapılarak ulaşılabildiği alan üzerinden enerji kimlik belgelerinin kayıtlı olup olmadığından emin olabilirsiniz. Gerekli sorgulamayı yapmak için sadece enerji kimlik belgesinin ön yüzünde ve sol alt köşesinde bulunan belge numarasını sorgulatmanız yeterli olacaktır.
Enerji Kimlik Belgelerinin Onayı Kontrol Edilmelidir!

Devlet kurumları tarafından sağlanan tüm belgelerde olduğu gibi bakanlık tarafından onaylanmamış veya kayıt altına alınmamış belgelerin tamamı geçersiz nitelik taşımaktadır. Bu noktada enerji kimlik belgesi alarak belirtilen tarihler arasındaki sorumluluğunu yerine getirdiğinden emin olan kişilerin mutlaka enerji kimlik belgelerinin onayını kontrol etmesi gerekmektedir. Çok basit bir şekilde yapacağınız sorgulamalar sonunda sahip olduğunuz bilgilerle enerji kimlik belgelerinin onaylanmadığı olası durumlarla karşılaşmanız halinde yasalar tarafından belirtilen cezalarla hiçbir şekilde muhatap olmazsınız. Özellikle sürdürülebilir, çevreye duyarlı, sağlıklı şehirlerin yaratılmasına yönelik bir proje kapsamında gerçekleştirilen bu enerji kimlik belgelerinin amacına ulaşabilmesi için gerekli işlemler mutlaka yaptırılmalıdır.
Sorgulama Sonrasında Hangi Bilgilere Ulaşılabilir?

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın sağladığı olanak sayesinde enerji kimlik belgesi sorgulaması yapıldıktan sonra sadece enerji kimlik belgelerinin onaylanıp kaydedildiği bilgisinin dışında aynı zamanda binayla ilgili olarak farklı bilgilere de ulaşmak mümkün olmaktadır. Proje numarasından başlayarak adres koduna, ruhsat tarihinden eğer varsa tadilat tarihlerine ve son olarak da proje tarihi ile projenin onaylanma bilgileri yer almaktadır. Tüm bunların dışında bina sahipleri kendi enerji kimlik belgesini düzenlettikleri bina ile ilgili olarak binaların isimlerine, il ilçe bilgilerine, yapı tiplerine, inşaat alanı bilgisine, binanın içinde bulunduğu enerji performans sınıfına ve belgenin geçerliliğinin bulunduğu son tarih bilgisine ulaşabilmektedir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.