Enerji Kimlik Belgesi Sorgulama

Giderek artan dünya nüfusu, kalabalıklaşan şehirler, tükenmekte olan enerji kaynakları pek çok ülkeyi çeşitli tedbirler almaya yönlendirmektedir. Ülkemizde de 2011 yılından itibaren yasallaşmış olan kanunlarla beraber yapı ruhsatı ve yapı kullanma izni alma aşamasında mutlaka binalarla ilgili enerji kimlik belgesi alınma zorunluluğu getirilmiştir. Oldukça önemli olan bu adımla beraber binalarda proje aşamasından iskân aşamasına kadarki süreç içerisinde mutlaka resmi olarak bu belgenin alınması zorunlu kılınmıştır. Böylece binaların çok daha efektif bir şekilde ısıtılması, daha az enerji sarfiyatının gerçekleşmesi amaçlanmaktadır.

Enerji Kimlik Belgesi Nasıl Alınır?

2008 yılında çıkmış olan 5627 sayılı enerji verimliliği kanunu kapsamında ütün binaların enerji performansı maksimum seviyelere çekilmek zorundadır. Ayrıca 2011 yılında enerji kimlik belgesi zorunlu hale getirilmekle beraber binaların proje aşamasında yapının istenen kalitede enerji tasarrufunun sağlanması için denetimler sağlanmaktadır. Genellikle iskân aşamasına yaklaşıldığında belediyeler tarafından enerji kimlik belgesi istenmektedir. Enerji kimlik belgesinin alınabilmesi için Enerji Bakanlığı’nın yetkilendirmiş olduğu kurumumuz gibi kaliteli olan firmalar devreye girmektedir. Vav Mühendislik olarak oldukça tecrübeli olan bir kadro ile beraber bütün yapı tiplerinde gerekli olan kimlik belgesini doldurmaktayız. Böylece kanunun belirtmiş olduğu sanayi tesisleri, endüstriyel kurumlar, 50 metrekarenin altındaki küçük binalar, seralar, üretim atölyeleri, ısıtmaya ihtiyaç duyulmayan depo, ağır gibi yapılar haricindeki bütün binalarda zorunlu olan belge sıfır hata payıyla kurumunuz tarafından hazırlanmakta ve size sunulmaktadır.

Enerji Kimlik Belgesi Nereden Sorgulanır?

Binalarda tüketilecek olan enerjinin tespit edilmesi böylece enerji bakımından daha efektif çözümlerin üretilmesi için veri tabanına gönderilecek olan bütün bilgiler enerji kimlik belgesinde yer almaktadır. Bu sebeple enerji kimlik belgesi sadece konut sahipleri için değil aynı zamanda ülkemizin geleceği ve dünyamızın enerji kaynaklarının muhafazası için de son derece önemlidir. Konutunuz için kurumumuz tarafından verilmiş olan enerji kimlik belgesini Çevre ve Şehircilik Bakanlığının oluşturmuş olduğu elektronik veri tabanında belgenizin üstündeki seri numarası ile beraber birkaç saniye içerisinde sorgulayabilirsiniz. Böylece Vav Mühendislik avantajlarıyla ve ekonomik fiyatları ile almış olduğunuz enerji kimlik belgesi sayesinde iskân aşamasına geçtiğinizde hiçbir problem yaşamayacaksınız.

Enerji Kimlik Belgesi Ücretleri ?

Enerji Kimlik Belgesi Nedir?

Enerji Kimlik Belgesi Eskişehir İçin Bizi Ziyaret Edebilirsiniz

Mak. Müh. Yasin BATUR 537 222 1 333

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.