Enerji Kimlik Belgesi İçin Gerekli Evraklar Nasıl Hazırlanmalıdır?

Enerji verimliliği kanunu kapsamında 2 Mayıs 2017 tarihi itibariyle bir zorunluluk halinde sunulmuş olan  Eskişehir enerji kimlik belgesi konutlarda önemli bir nokta olarak yer almaktadır. Bu belgenin alınması için firmamız gibi danışmanlık hizmetleri veren firmalar üzerinden hizmet alınabilir. Konutlarda enerji kaynaklarının verimli bir şekilde kullanılması için talep edilen bu belgenin alınması için belli evraklar sunulması gerekir. Firmamız üzerinden danışmanlık hizmeti alındığında bu evrakların hazırlanması için bina sahiplerine yardım edilerek maliyetler ve yapılacak işlem sıralaması konusunda destek sağlanmaktadır. Öncelikle yapı sahiplerinin binanın inşaatı ve mimari projelerinin yapılması noktasında ortaya çıkan tüm evrakları belirli bir dosya içerisinde arşivlemesi gerekmektedir.

 Eskişehir Enerji Kimlik Belgesi İçin Gereken Evraklar Nelerdir?

Yapıların belirli bir zorunluluk kapsamında daha değerli bir hale gelmesini de sağlayacak enerji kimlik belgesi sahibi olabilmesi için öncelikle başvuru yapmaları gerekir. Bu başvurunun yapılması için bulunan kriterler A ile G sınıfları arasında verilen belgenin belirlenmesi için kullanılmaktadır. Bu belge için en yüksek seviye A olmak üzere en düşük seviye ise G seviyesidir. Belge alacak binanın birçok özelliği göz önünde bulundurularak yapılan başvurular sonrasında talep edilen evraklar arasında; mimari proje, elektrik uygulama projesi, ısıtma soğutma ve havalandırma sistemleri için mekanik tesisat projesi ve binanın ısı yalıtım projesi bulunmaktadır.

Enerji Kimlik Belgesi Evrakları İle Başvurunun Yapılması

Yeni yapılarda Enerji Verimliliği Düzenleme Kanunu kapsamında eğitimlerini almış ve enerji kimlik belgesi uzmanı olarak yetki sahibi olan uzmanlar belge düzenlemesi yapabilmektedir. Daha önceden inşa edilmiş yapılar da ise bu belgenin temin edilmesi için firmamız gibi danışmanlık hizmetleri veren firmalardan hizmet alabilirsiniz. Günümüzde niteliği belli olmayan firmalar tarafından sahte belge düzenlemesi yapıldığı için bu konuda mutlak bir şekilde yetkili daire başkanlıklarından belge sahibi olmuş olan ve uzmanlığını kanıtlayan firmalardan hizmet almanız gerekir. Belge başvurusu yapabilmek için tüm evraklarınızı düzenli bir şekilde hazırladıktan sonra firmamıza başvurarak maliyet hesaplamaları kapsamında ortaya çıkan rakamlarla binanızı daha değerli kılacak belgenizi talep edebilirsiniz.

Ana Konumuzu incelemenizi öneririm.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.