Türkiye’de periyodik  araç muayenesi konusunda yetkili ve onaylı tek kuruluşu olan TÜVTÜRK’ün teknik koordinasyon müdürü Sinan BALKANLI’ya merak ettiklerimi sorduk.

Sinan bey öncelikle bize TÜVTÜRK ve verdiğiniz hizmetler hakkında Bilgilendirir misiniz?

Öncelikle hoş geldiniz TÜVTÜRK araç muayeneye istasyonları Ulaştırma ve altyapı Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş .Araç muayene hizmeti anlamında uluslararası normlarda hizmet veren  Türkiye’de trafik araç ve yol güvenliğini hedefleyen ve Bu doğrultuda hizmet veren bir kuruluştur.

Birazcık araç muayenelerini detaylandır mısınız ve lpg li araçlara yaptığınız muayene ler konusunda değişiklik var mı o konuda da Bilgilendirir misiniz?

TÜVTÜRK araç muayene istasyonunda periyodik araç muayenesi,tadilat muayenesi,tespit muayenesi,yola elverişlilik muayenesi ve egzoz emisyon muayenesi hizmetleri verilmektedir. LPG li araçların yakıt sistemi anlamında farklı bir ünitesi farklı sistemleri olduğu için periyodi araç muayenesi olarak tabi yakıt sistemi anlamında ek kontrolleri ve muayene esasları mevcuttur.Bunun içinde sistemin tüm parçalarını kontrolü orijinalliği ve herhangi bir gaz kaçağı olup olmadığını kontrolde mevcuttur.

Peki diyelim ki ben benzinli aracıma LPG dönüşümü yaptırdım bunun ardından hemen bir muayene gerekiyor mu yoksa bu süreç nasıl işliyor.

Mevzuat gereği araçların LPG sistemi dönüşümü yaptırmış müşterimiz en geç bir ay içinde TÜVTÜRK Araç Muayene İstasyonları tadilat muayenesi için getirmesi gerekiyor Araçlarını getirirken tescil belgesinin ve Tadilat Projesi ve Evrakların da yanında bulunması gerekiyor. Aynı zamanda araçların Herhangi bir şekilde trafik ve vergi borcunda olmaması gerekmektedir.

Buraya gelebilmek için randevu almaları gerekiyor

Bütün istasyonlarımız randevu sistemi ile çalışmaktadır.Tüvtürk.com.tr üzerinden ücretsiz randevularını alabilirler.

Araç muayenelerinin önemi hakkında neler söylersiniz

Bildiğiniz üzere  Türkiye’de ülkemizde trafik ve yol güvenliği büyük önem arz etmekte TÜVTÜRK Araç Muayene İstasyonları verdiği hizmetle müşterilerimizin,trafik yol Güvenliği ve araç güvenliği anlamında hizmet anlamaları sağlamaktadır vermiş olduğumuz araç muayene hizmetlerinde Ulaştırma ve altyapı Bakanlığının mevzuatları,direktifleri,araç muayene istasyonu açma ve işletme yönetmeliği hükümleri aynı zamanda bu yönetmelikte bulunan Ek-A bulunan zorunlu olarak destek tutulacak parçalar listesindeki kontrolünüzü  gerçekleştirmekteyiz.

Bu kontroller de araçlarda başta fren sistemi,lastik,ön takım,direksiyon sistemi olmak üzere tüm sistemleri kontrol ederek müşterimize Aslında güvenli şekilde yolda seyredip edemeyeceklerini raporumuz da sunmaktayız

TÜVTÜRK bildiğiniz üzere Ulaştırma ve altyapı Bakanlığından yetkilendirilmiş aynı zamanda akredite olmuş ve uluslararası normlarda araç muayene hizmeti veren bir kuruluştur. Ulaştırma ve altyapı Bakanlığı ile sita uluslararası motorlu araç muayene komitesi tarafından ortaklaşa yapılan Uluslararası bir çalışmada Ortalama olarak Türkiye’de 102 bin kazayı önlediğimiz yıllık 340 milyon dolarlık bu kazaların oluşmaması ile ilgili tasarruf sağladığımız belirtilmiştir.Araç muayenesinin Türkiye’deki etkisi konulu uluslararası çalışmanın  en önemli verisi de aslında TÜVTÜRK araç muayene istasyonunun yapmış olduğu muayeneler neticesi 2700 ölümlü kazanın da engellenmiş olduğu gerçeğidir.

vavmuhendislik.com takipçilerini LPG’li araçların hangi periyotlarda muayene getirmeleri konusunda Bilgilendirir misiniz

Araç gruplarına göre muayene kriteri  şu şekildedir

  • Hususi resmi otomobiller ilk 3 yaş ve sonrası her 2 yılda bir
  • Lastik tekerlekli traktörler ilk 3 yaş ve sonrası Her 3 yılda bir
  • Motorlu araçlar ve her türlü diğer römorklar  ilk 1 yaş ve sonrası Yılda bir
  • İki ve üç tekerlekli araçlar ilk 3 yaş ve sonrası her 2 yılda bir

Yakıt sistemini yeni tadilatını yaptırmış araçlarda Biraz önce bahsettiğim gibi  bir ay içinde gelerek Tadilat muayenesine girmesi Daha sonrasında da araçlarını bu LPG yakıt sisteminin tescil kaydı kaydedilmesi gerekmektedir Tescil kaydında zaten LPG kaydı olan araçlar için ise  normal Periyodik muayene sırasında Olduğu gibi 2 yılda bir muayeneye gelmek zorundalar

Biliyorsunuz Türkiye’deki araçların %40 ü LPG’li ve  LPG yaygın olma özelliği ile öne çıkıyor bu konuda neler söylersiniz söylersiniz

Günümüz Türkiye şartlarında Tabii yakıt  sistemlerinin alternatifleri ve özellikle fiyatının uygun olması anlamında LPG sistemi sistemi tercih edilmekte bizde Araç muayenesinde ilgili LPG dönüşümü regülasyonlarındeki tüm süreçleri  takip ve kontrol etmekteyiz Dolayısıyla müşterilerimiz araçlarının periyodik Bakımlarını genel kontrollerini araç muayene yaptığı sürece LPG sistemi güvenle kullanabilir.

Sinan Bey Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ediyoruz

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.