Genel olarak, Gürültü Ölçümü tüm işverenlerin çevredeki halkı ve çalışanlarını rahatsız edici gürültüden korumak ve böylece işçilerin iş verimliliğini artırmak için yapılmaktadır. Böylece gürültü ölçüm değerinin fazla olduğu durumlar ve buna neden sebep olduğu bulunarak, iş güvenliği de sağlanmış olmaktadır.

Çalışanın,  aşırı gürültüye maruz kalıp, sağırlığa kadar gidecek işitme kaybına neden olacak gürültü var ise, bunu önlemek ve analizlerini iyi yapmak gerekir. Böylece hem çalışan hem işçi aynı problemle bir daha karşılaşmak zorunda kalmaz.

Gürültü Ölçüm Cihazları Nelerdir?

Gürültü ölçüm cihazları, çok hassas oldukları için titizlikle seçilmelidir. Ortamda bulunan sesin desibel olarak ölçülmesi anlamına gelen Gürültü Ölçümü, iki cihaz ile yapılır. Birisi, sonometre yani ses ölçer, diğeri ise dozimetredir.

Ancak, genel kabul gören ve standartlara uygun olduğu bilinen cihaz sonometre cihazıdır.

Gürültü Ölçümü Sırasında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Öncelikle Gürültü Ölçümü yapılırken, ölçümü etkileyecek ve yanlış bilgi vermesini sağlayacak dış etkenlere dikkat etmek gerekmektedir.  Yağmur, kar ya da rüzgarın sesi ölçümün sağlıklı yapılmasını olumsuz etkileyebilir.  Bu nedenle, ölçümün yapılacağı gün, havanın sakin ve dingin olmasına özellikle dikkat edilmelidir.

Eğer hava rüzgarlı ise ölçüm rüzgarın yönüne göre yapılmalıdır. Böyle gürültü ölçümünde sapmalar olmaz.

Ayrıca, gürültü ölçümü yapılan çevrede, olabilecek herhangi başka bir dış etken var ise, ölçüm ertelenmelidir. Örneğin bölgede yapılan herhangi bir kazı çalışması, Gürültü Ölçümü sonucunu değiştirebilir. Bu da yanlış analiz sonucu çıkmasını sağlar.

Herhangi bir yerde gürültü ölçümü yapıldıktan sonra, ölçüm cihazının doğruluğunu ölçmek için kalibratör kullanılması gerekir.

Gürültü Ölçüm Çeşitleri Nelerdir?

Gürültü ölçüm çeşitlerini şöyle sıralayabiliriz:

1- Makinelerden kaynaklanan gürültü ölçümü

2- Çevreden kaynaklanan gürültü ölçümleri

3- İş sağlığı ve güvenliği açısından kaynaklanan gürültü ölçümleri

4- Şikayetle alakalı gürültü ölçümleri

5- Gürültü haritası için gürültü ölçümleri

Yukarıda anlatılan ölçümler, her biri farklı alanlarda kullanılan değerlerdir. Genel anlamda tüm Gürültü Ölçümü yapılmasındaki amaç, kişileri gürültü problemine karşı korumak ve özellikle sağlığı olumsuz etkileyen bu faktörün sebebini bulup ortadan kaldırmaktır.

Bunun için düzenlenen bir çok seminer ve gürültü kirliliğine çare bulmak için gürültü ölçüm cihazlarının en iyi şekilde kullanılıp, sonucuna göre nasıl önlem alınması gerektiğini anlatan pek çok proje bulunmakta ve konu hassasiyetle ele alınmaktadır.

Eskişehir Akustik Proje İçin Bizi Ziyaret Edebilirsiniz

Mak. Müh. Yasin BATUR +90537 2221333

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.