Hangi Binalar Yeni Hangi Binalar Eski?

“Enerji Kimlik Belgesi” programı amacıyla Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliğinin Geçici 4. maddesinin İlk bendine göre 01 Ocak 2011’den sonra yapı ruhsatı alan binalar yeni bina, bu tarihten evvelce yapı ruhsatı alan binalar sahip olunan bina olarak değerlendirilmektedir.

Bu tarife istinaden 1 Ocak 2011 tarihinden sonra yapı ruhsatı almış binaların (yeni binalar), yapı oturma izni (iskan ruhsatı) alınması adımında Enerji Kimlik Belgesini alakalı Şehrin bağlı bulunduğu (Örneğin Eskişehir için Tepebaşı Belediyesi) belediyeye ibraz etmesi gerekmektedir. Şartların Yerine gelmemesi durumunda, Oturma izin belgesi yani İskan belgesi kanunen verilmemektedir.

İnşaatı Devam Eden ve İskanı Olmayan Binalar EKB almak zorunda mı?

Mevcut binalar ve 1 Ocak 2011 tarihinden evvelce yapı ruhsatı almış ve inşaatı devam edip şimdilik yapı kullanım izni almamış binalar amacıyla Enerji Verimliliği Kanununun yayımı tarihinden itibaren on sene içerisinde Enerji Kimlik Belgesi düzenlenir.

Kısaca, sahip olunan binalar kanunen 2 Mayıs 2017 tarihine kadar Enerji Kimlik Belgesi alabilmek zorundadır.

 

Daha Detaylı Bilgi İçin Uzman Makina Mühendisimiz İle Görüşebilir.

Aşağıda bulunan bilgilendirme linklerinden bilgi sahibi olabilirsiniz.

Enerji Kimlik Belgesi Nedir?

Enerji Kimlik Belgesi ve Enerji Verimliliği Kanunu?

Enerji Kimlik Belgesi Kimler Düzenleyebilir?

Enerji Kimlik Belgesi Sorgulama

Enerji Kimlik Belgesi Eskişehir İçin Bizi Ziyaret Edebilirsiniz

Mak. Müh. Yasin BATUR 537 222 1 333

No votes yet.
Please wait...

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir